Warszawa Lokalna

Warszawa Lokalna

Domy sąsiedzkie

opublikowano: śr, 2014-09-24 14:40, Agnieszka Matan

 

Ideę MAL najpełniej realizują domy sąsiedzkie, których głównym celem działania jest wspieranie działań lokalnych i integracja sąsiedzka.

Domy sąsiedzkie to finansowane lub współfinansowane ze środków m.st. Warszawy* miejsca (lokale), których cała przestrzeń oddana jest wyłącznie na aktywność lokalną mieszkańców, a głównym celem działania jest wspieranie działań lokalnych i integracja sąsiedzka. Dom sąsiedzki nie ma odgórnie ustalonego programu zajęć - to pomysły mieszkańców, grup nieformalnych i organizacji pozarządowych tworzą na bieżąco plan działania takiego miejsca. W domu sąsiedzkim mieszkańcy mogą m.in. spotkać swoich sąsiadów, uczyć się nawzajem nowych rzeczy (sąsiedzkie warsztaty i szkolenia) organizować spotkania lub po prostu razem spędzać czas. Domy sąsiedzkie są zwykle otwarte od rana do wieczora, często także w weekendy.

W domach sąsiedzkich mieszkańcy mogą sami być  gospodarzami lub współgospodarzami (z pracownikami instytucji/organizacji prowadzącej dom sąsiedzki).  W domu sąsiedzkim mieszkańcy mogą m.in. uczyć się nawzajem nowych rzeczy (sąsiedzkie warsztaty i szkolenia organizować spotkania lub po prostu razem spędzać czas.

Dom sąsiedzki jest nie tylko przestrzenią,  ale społecznością ludzi związanych z tym miejscem  i angażujących się w jego działania (np. poprzez samopomoc). Dom sąsiedzki powinien wychodzić ze swoimi działaniami także poza mury swojej siedziby, w teren,  do okolicznych mieszkańców.

Mieszkańcy współtworzą program domu sąsiedzkiego. Mogą mieć także wpływ na regulamin, wygląd miejsca i jego wyposażenie oraz wybór koordynatora miejsca.  

Domy sąsiedzkie powinny działać w oparciu o:

 • zasadę wzajemności (jeśli korzystam z zasobów lub działań domu sąsiedzkiego, daję mu coś w zamian od siebie – np. sam/a prowadzę zajęcia, pomagam w organizacji miejsca, uzupełniam czasem np. materiały plastyczne czy zapas herbaty);
 • wzajemne zaufanie (koordynatora do mieszkańców, mieszkańców do koordynatora, mieszkańców do siebie nawzajem);
 • otwartość – dom sąsiedzki ma być otwarty dla wszystkich okolicznych mieszkańców, (nie powinien zostać zawłaszczony przez jedna grupę);
 • tolerancję i poszanowanie indywidualności każdego mieszkańca.

 

W domu sąsiedzkim każdy może realizować własne pomysły na działania. Oferują one mieszkańcom bezpłatną przestrzeń umożliwiającą realizację różnorodnych przedsięwzięć oraz w miarę możliwości sprzęt: rzutnik, flipchart, laptop. Można skorzystać również ze wsparcia organizacyjnego, a często animacyjnego. Pozwala to na stworzenie oferty dla dzieci i młodzieży, dorosłych i seniorów.

Co może się dziać w domu sąsiedzkim? Oferta domów sąsiedzkich w dużej mierze opiera się na potencjale mieszkańców i organizacji tam działających. Z jednej strony jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców. Z drugiej zaś, jest tworzona przez nich samych i bazuje na lokalnych zasobach. Mogą to być  np. zajęcia informatyczne dla seniorów, warsztaty pisarskie, małe konferencje, literacki klub dyskusyjny, spotkania chóru, punkt gry miejskiej, szkolenia dla poszukujących pracy, koło gier planszowych, spotkania mam, warsztaty hiphopowe, rozmówki angielskie,  gimnastyka dla seniorów…

 

Domy sąsiedzkie powinny być dostosowane do lokalnych warunków, a ich charakter powinien powstać w oparciu o wcześniejszą diagnozę środowiska lokalnego.

 

WSPARCIE DLA DOMÓW SĄSIEDZKICH

Urząd m.st. Warszawy dokłada wszelkioch starań by jednostki i osoby prowadzące domy sąsiedzkie otrzymywały kompleksowe wsparcie.  Warszawskie domy sąsiedzkie mogą liczyć m.in. na:

***

 

Warszawskie domy sąsiedzkie (lista otwarta):

 

 • Dom Sąsiedzki "Szmulowizna"

 

ul. Łochowska 31

szmulowizna@fundacja-hereditas.pl

www.szmulowizna.waw.pl

FB

otwarty: poniedziałek-czwarte: 10.00-18.00; piątek: 12.00-20.00; sobota-niedziela: 12.00-15.00

Pragniemy stworzyć miejsce na warszawskich Szmulkach, w którym panować będzie zasada wzajemności (jeśli korzystam z zasobów lub działań domu sąsiedzkiego, daję mu coś w zamian od siebie – np. sam/a prowadzę zajęcia, pomagam w organizacji miejsca, czasem przyniosę ciastka i herbatę, gdy ich zabraknie), wzajemne zaufanie, otwartość, tolerancja i poszanowanie indywidualności każdego mieszkańca.

https://warszawa.tvp.pl/28840541/dom-sasiedzki-szmulowizna

 

 

 •  Centrum Społeczne PACA 40

ul. Paca 40
04-368 Warszawa

tel. 22 118 17 68
Praga-Południe

www.centrumpaca.pl

www.facebook.com/Paca40

otwarte: poniedziałek-piątek: 10.00 do 20.00; soboty 10.00-18.00

Miejsce skupiające mieszkańców Grochowa, przestrzeń spotkań różnych ludzi i inicjatyw działających na rzecz grochowskiej społeczności. Można tutaj poznać sąsiadów i aktywistów, zaangażować się w lokalne przedsięwzięcia, zrealizować własne pomysły, wziąć udział w warsztatach, otwartych spotkaniach, imprezach kulturalnych lub też po prostu wypić kawę, przeczytać prasę lokalną, przejrzeć ogłoszenia drobne i zagrać w planszówki.

 

   
 •  3 pokoje z kuchnią

Ul. Głębocka 84

Białołęka

m.rejtczak@bok.waw.pl, m.mioduszewski@bok.waw.pl

www.facebook.com/3pokojezkuchnia

otwarte: wtorek-sobota 10.00 - 21.00; niedziela 14.00 - 18.00

 

„3 pokoje z kuchnią” jako miejsce aktywności lokalnej tworzone przez Białołęcki Ośrodek Kultury powstało przy ul. Głębockiej 84. Celem tego przedsięwzięcia jest tworzenie przestrzeni i atmosfery dla mieszkańców Zielonej Białołęki ułatwiającej twórcze działania. Założeniem twórców jest to, aby mieszkańcy czuli się tutaj jak u siebie w domu, by byli współgospodarzami i brali czynny udział w tworzeniu oferty kulturalnej. „3 pokoje” udostępniają przestrzeń i oferują pomoc organizacyjną dla działań o różnym charakterze, otwartych na współpracę międzyludzką, sąsiedzką. Każdy, kto ma tylko ochotę, może współtworzyć to miejsce poprzez organizowanie w nim wydarzeń lub – po prostu – swoją obecność.

 

 

 • Mokotowskie Centrum Integracji Mieszkańców

ul. Woronicza 44 a

tel. 22 56 51701

Mokotów

wsz.woronicza@mokotow.waw.pl

www.facebook.com/pages/Mokotowskie-Centrum-Integracji-Mieszka%C5%84c%C3%B3w/350600434969851?fref=ts

www.mokotow.waw.pl

MCIM - miejsce na Mokotowie, które rozpoczęło swą działalność w marcu 2011 roku.MCIM działa przy Wydziale Spraw Społecznych i Zdrowia dla Dzielnicy Mokotów. W przytulnych pomieszczeniach realizowana jest bogata oferta dla mieszkańców. Różnorodne programy, warsztaty, prelekcje, wykłady, koncerty, porady, grupy wsparcia itp. to formy organizacji czasu wolnego i rozwijania zainteresowań bywalców. Tu każdy kto ma trochę czasu, jakiś pomysł, coś potrafi, chciałby z innymi podzielić się swą umiejętnością może przyjść i jest mile widziany.

 

 • Akumulator

 

 

ul. Gotarda 16

Mokotów

https://www.facebook.com/akumulat/?fref=ts

otwarty: poniedziałek-piatek: 8.00-19.00; sobota-niedziela: 10.00-20.00

Akumulator - miejsce aktywności lokalnej na warszawskim Mokotowie powstałe W 2015 r. z inicjatywy Domu Kultury Kadr przy wsparciu Spółdzielni Mieszkaniowej Służewiec. To miejsce otwarte na różnorodność osób i działań, wyzwalające potencjał lokalnej społeczności. To przestrzeń spotkań, animacji i wspólnej kreacji. W Akumulatorze każdy znajdzie coś dla siebie – oprócz zajęć rozwijających umiejętności, zdolności, talenty działa  lokalna klubokawiarnia, galeria sztuki, oraz przestrzeń, którą udostępniamy mieszkańcom na własne inicjatywy. Naszym celem jest wzmacnianie więzi sąsiedzkich pomiędzy mieszkańcami Służewca. Chcemy pobudzać sąsiadów do wspólnego działania, pomagać im organizować społeczności i uświadamiać potrzebę odpowiedzialności za swoje otoczenie.

 

 •  Klub Osiedlowy SURMA

Filia Ośrodka Kultury Ochota
ul. Białobrzeska 17

02-364 Warszawa

22 823 04 32        

surma@oko.com.pl

www.surma.com.pl

otwarta: poniedziałek: 13.00-20.00; wtorek 10.00-20.00; środa: 13.00-20.00; czwartek: 13.00-20.00; piątek: 14.00-19.00;

Misją Klubu Surma jest spotkanie z drugim człowiekiem, budowanie wspólnoty sąsiedzkiej, wspieranie mieszkańców w podejmowaniu inicjatyw lokalnych. Klub proponuje spotkania dla mam i dzieci w wieku 0-3 r.oraz dla dzieci od 5-10 r. wraz z rodzicami i opiekunami. Dla młodzieży i dorosłych: rękodzieła artystyczne, zabawy cyrkowe, bezpłatną pomoc przy załatwianiu spraw urzędowych, mieszkaniowych czy spadkowych. Dla seniorów: naukę języków obcych, spotkania, naukę obsługi komputera. Akcje sąsiedzkie:  Dzień Sąsiada, Podwórkowa Gwiazdka oraz cykl sąsiedzkich spotkań. Organizowany jest Wolontariat. Imprezy urodzinowe (wynajem sali).                                                           

 

 

 •  Centrum Samopomocy Mieszkańców "Sami Sobie"

ul. Tarczyńska 11

Ochota

Tel. 22 659 62 71

tarczynska11@urzadochota.waw.pl

http://tarczynska11.blogspot.com

Miejsce od sąsiadów dla sąsiadów. Celem Centrum jest rozpoznawanie potrzeb oraz animowanie i aktywizowanie mieszkańców poprzez organizowanie poradnictwa, zajęć czy warsztatów, a także wspieranie lokalnych inicjatyw i organizacji pozarządowych działających na rzecz mieszkańców Ochoty.

 

 

 • Cafe Sąsiad

 

ul. Ziemowita 16

Targówek

http://on.fb.me/1ufbSKe

otwarte: poniedziałek : 17-20; wtorki : 17-19 ; środy : 17-20 ; czwartki : 17-20; piątek : 17-20; sobota : 10 -13

Klub Osiedlowy Ziemowita 16 położony jest w samym centrum Targówka Fabrycznego – u zbiegu ulic Ziemowita i Chemicznej. Powstało z inicjatywy Rady Osiedla i sąsiadów oraz dzięki zaangażowaniu Urzędu Dzielnicy Targówek. Urząd przekazał lokal na ten cel oraz wyremontował go. Sąsiedzi przy wsparciu organizacji pozarządowych działających na tym terenie będą tworzyli ofertę tego miejsca.

 

 • Piaskownica

 

ul. Piaskowa 7

Wola

https://www.facebook.com/Piaskownica-105650663163647/

otwarty: poniedziałek - piątek: 9:30 – 20:00; soboty: 10:00 – 16:00.

Klub prowadzony przez fundację, pięć dni w tygodniu w godz. 10:00 – 20:00 oraz w soboty. W ofercie zajęcia dla każdej grupy wiekowej: dzieci, ”starszaki”, młodzież, dorośli, seniorzy, osoby niepełnosprawne. Mieszkańcy aktywnie uczestniczą w tworzeniu tego miejsca.

 

   
 •  Klub Sąsiedzki przy Młynarskiej 35a

ul. Młynarska 35a

Wola

http://www.dzialdowska.pl/klub-sasiedzki-przy-ul-mlynarskiej-35a/ 

otwarty: wtorek, środa, czwartek, piątek: 11.00 – 19.00; sobota: 12.00 – 20.00

Klub Sąsiedzki jest filią Wolskiego Centrum Kultury i oprócz działalności wynikającej z zadań WCK jest też miejscem otwartym na inicjatywę i działalność mieszkańców.

 http://www.rdc.pl/informacje/kulturalna-mapa-warszawy-zyskala-nowe-miejsce-posluchaj/ 

http://warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,34862,20109341,warszawa-klub-mlynarska-35-nietypowy-dom-kultury-na-osiedlu.html 

 

 • Klub przy Gibalskiego 10

ul. Gibalskiego 10

Wola

https://www.facebook.com/mlynnawoli/

Klub przy ul. Gibalskiego 10to miejsce aktywności lokalnej.Jest więc otwarty na pomysły i zaangażowanie sąsiadów. Zaprasza ich do wspólnego zaprojektowania wnętrza, nadania mu domowego charakteru. Zachęca do dzielenia się sobą, swoimi pasjami i talentami. Czeka na swoją nazwę, którą wymyślą właśnie mieszkańcy.