Warszawa Lokalna

Warszawa Lokalna

Wrzesień z inicjatywą!

opublikowano: 2015-10-09 12:18, zwlodarczyk

W tym roku wrzesień był dla nas łaskawy, pełen słońca, dni z kiepską pogodą można było policzyć na palcach jednej ręki. Mieszkanki i mieszkańcy Warszawy nie zmarnowali tej możliwość i wraz z Miastem zrealizowali szereg wydarzeń pod gołym niebem, dlatego można powiedzieć, że  wrzesień upłynął pod znakiem piknikowo-festiwalowym. Oto lista ostatnich wydarzeń zorganizowanych w ramach inicjatywy lokalnej:

PIKNIK PRZY PŁOCIE

18 września odbył się piknik pt. „Włochy pięknieją – piknik przy płocie”, którego celem było wspólne odmalowanie ławek, płotu  i koszy na śmieci przy Szkole Podstawowej nr 227 w dzielnicy Włochy. Rodzice z dziećmi oraz sąsiedzi szkoły zdecydowali się odnowić te obiekty na terenie szkoły, które wg nich nie zachęcały do przebywa na podwórku szkolnym. Jest ono wykorzystywane w celach rekreacyjnych, po zajęciach. Udało się w bardzo przyjemny, a zarazem pożyteczny sposób połączyć piknik z rewitalizacją tego ważnego dla mieszkańców terenu.

Relacja: http://www.sp227.waw.pl/aktualnosci/wydarzenia-4/wlochy-pieknieja-piknik-przy-plocie

JEDEN MURANÓW

19 września Fundacja Jeden Muranów zorganizowała już III edycję pikniku dla mieszkańców okolicznych podwórek, znajdujących się pomiędzy budynkami Miła 22 i 24, Niska 25, 27, 29, 31 oraz Liceum Traugutta. Oprócz wielu artystycznych atrakcji, nie zabrakło elementów edukacyjnych - zainteresowani mogli dowiedzieć się więcej o budżecie partycypacyjnym i inicjatywie lokalnej. Jak  pisze na swoich stronach Fundacja Jeden Muranów „to już trzecia edycja Pikniku, pierwsza miała miejsce w 2013 roku, kiedy jeszcze nikt nie spodziewał się, że stanie się imprezą cykliczną. Kilku sąsiadów postanowiło po prostu zrobić coś dla mieszkańców osiedla. Nie było jeszcze Fundacji, imprezę wzięła pod opiekę Wspólnota Miła 22. Był to niespotykany przejaw i przykład zarazem inicjatywy całkowicie oddolnej.”

Informacje: http://www.1muranow.pl/

AKTYWNI WE WŁOCHACH

Także 19 września odbył się  Piknik Aktywnych Mieszkańców we Włochach. Pomysł Pikniku narodził się wśród włochowskich organizacji pozarządowych wchodzących w skład Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego. Mieszkańcy mogli skorzystać m.in. z punktów konsultacyjnych, punktów informacji o historii dzielnicy. Był tam również  kiermasz używanych ubrań. Nie zabrakło atrakcji dla dzieci, takich jak zajęcia plastyczne, mini turnieju piłki nożnej, zabaw harcerskich. Jaki był cel Pikniku? Tego możemy dowiedzieć się od osób zaangażowanych w organizację pikniku ze Stowarzyszenia Sąsiedzkie Włochy oraz Fundacji Stare Nowe Włochy  „Ideą aktywności lokalnej chcemy zarazić jak najwięcej osób”. Podczas wydarzenia mieszkańcy mieli okazję poznać się wzajemnie, nawiązać głębsze relacje jak i po prostu pobyć ze sobą. Prawdziwą atrakcją wieczoru były tańce na dechach, na których miłośnicy tańca mogli pobawić się do muzyki na żywo.

Relacja: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1049691735049966.1073741831.174581915894290&type=3

ROZTAŃCZONA OCHOTA

Tydzień później, 25 września, zorganizowano taneczną zabawę, czyli Potańcówkę w parku Wielkopolski. Sąsiedzi mieszkający w okolicach parku  wraz z Dzielnicę Ochota zakasali rękawy, żeby w jeden z ostatnich ciepłych wieczorów tego lata, dać możliwość mieszkańcom okolicy na wspólne spędzenie czasu przy muzyce i poczęstunku. W potańcówce wzięło udział koło 200 osób: dzieci, młodzieży i dorosłych w różnym wieku. Tańce trwały od 18:00 do 22:00 i z żalem je kończono, mimo że padał już deszcz.

www.facebook.com/ochocianie

Po tak owocnym wrześniu czekamy na październik, który na pewno będzie miał już inny charakter. Pogoda się zmienia, ale my się nie martwimy, bo wiemy, że mieszkańcy Warszawy są kreatywni bez względu na porę roku!