Przygotowania do wiosny!

opublikowano: 2016-03-02 16:23, a.matan

Przygotowania do wiosny w Zespole Inicjatyw Społecznych "idą pełną parą", już niedługo rozpocznie się sezon na działania sąsiedzkie.

☞ Pamiętacie Program Wzmacniania Wspólnoty Lokalnej 2015-2020? To nie tylko kolejny miejski dokument, ale przede wszystkim podstawa do działania dla miejskich instytucji i urzędów, aby mogły wspierać lokalne pomysły mieszkańców! Rozpoczęliśmy cykl spotkań w dzielnicach z urzędnikami i przedstawicielami instytucji  i wspólnie zastanawiamy się, jak najskuteczniej realizować cele Programu. W lutym odwiedziliśmy Bemowo, Pragę Północ i Targówek, w marcu czeka nas następne 6 dzielnic!

☞ Początek roku to czas sprawozdań, więc zbieramy sprawozdania z realizacji Inicjatywy Lokalnej w 2015 roku. (O zrealizowanych inicjatywach możecie przeczytać w tej zakładce). Bardzo nas cieszy, że zgłaszanych wniosków o inicjatywę jest coraz więcej, a już niebawem procedura opisywania pomysłu i jego oceny będzie jeszce bardziej przejrzysta. Czekamy, aż wejdzie w życie uchwała na temat zmian w obecnie obowiązujących procedurach (Uchwała została ju zprzyjęta prze Radę m.st. Warszawy na posiedzeniu Rady 24 lutego) oraz na podpisanie przez władzę Miasta nowego Zarządzenia.

☞ W Warszawie pojawiają się nowe Miejsca aktywności lokalnej, więc postanowiliśmy nie tylko uaktualnić naszą bazę (zabieramy sie do tego w marcu), ale razem z lokalnymi ekspertami (mieszkańcami, przedstawicielami domów sąsiedzkich i lokalnych instytucji) oraz Pracownią Badań i Innowacji Społecznych Stocznia ustalić, jakie formy przybierają obecnie Miejsca aktywności lokalnej, czym różni się dom sąsiedzki od lokalnie zaangażowanej kawiarni i jak można by było wspierać tego typu miejsca. MALe i ich rozwój to dla nas priorytet na kolejne miesiące, więc jeszcze będzie o nich głośno!

☞ Niedługo również rozpocznie się nowa dyskusja na platformie Otwarta Warszawa, gdzie piesi, rowerzyści i kierowcy samochodów będą poszukiwali kreatywnych i realnych rozwiązań na lepszą komunikację między tymi grupami. Tego ogromnego wyzwania podjął się Zarząd Dróg Miejskich, który razem z partnerami i mieszkańcami spróbuje się dowiedzieć, jak zminimalizować konflikty na drodze.

☞ Nasz Zespół czynnie wspiera realizację Zintegrowanego Programu Rewitalizacji (realizowanego przez Miasto na Pradze-Północ, Pradze-Południe i Targówku). Zależy nam, aby wszystkie zaplanowane do realizacji działania były przeprowadzane jak najbliżej mieszkańców rewitalizowanych terenów, i z ich jak największym zaangażowaniem. Jeszcze w tym tygodniu powinien zostać ogłoszony interdyscyplinarny konkurs na działania społeczne! Równoczesnie, wraz z innymi biurami zaangażowanymi w realizację ZPR zbieramy pomysły, które mogą wesprzeć ten wieloletni proces. Jednym  z nich jest inicjatywa Nasze boisko, której organizatorom zależy, aby pobudzać sąsiedzkie więzi poprzez udostępnianie szkolnych boisk – nie tylko do piłki nożnej, ale także do innych gier. Start działań na boiskach już na wiosnę!

☞ Ruszyła 3. edycja Wolontariatu Badawczego UW, tym razem dedykowana tematowi lokalności. We współpracy z Centrum Komunikacji Społecznej (a szczególnie z naszym Zespołem) studenci przeprowadzą badania uczestnictwa mieszkańców w lokalnych warszawskich wydarzeniach. Wyniki powinny być znane już w czerwcu. Na razie grupa badawcza poznaje się (warsztaty integracyjne) i poznaje temat warszawskich działań lokalnych (spotkanie w Centrum Komunikacji Społecznej). Studentów, w tym doktorantów, jest ponad 20, studiują na różnych kierunkach i specjalnościach. Pod okiem wykładowczyń z Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych przygotują i przeprowadzą badanie. Dla niektórych będzie to pierwszy proces badawczy, w którym wezmą udział. Będzie więc okazja do bliższego przyjrzenia się lokalnemu życiu Warszawy, ale też poszerzenia swojej wiedzy i kompetencji.

☞ Działasz w organizacji pozarządowej, która wspiera lokalne działania? Do 11 marca czekamy na oferty do konkursu "Warszawa Lokalnie 2016-2018"Celem konkursu "Warszawa lokalnie" jest wsparcie mieszkańców w realizacji oddolnych działań lokalnych, wzrost liczby i jakości tych działań, a także zwiększenie świadomości mieszkańców Warszawy o możliwościach działania i współdecydowania o swoim najbliższym otoczeniu przy wsparciu Urzędu m.st. Warszawy. Termin przyjmowania ofert: 11 marca 2016, godz. 16.00.

☞ Zachęcamy Was także do odwiedzania Pawilonu Warszawa - miejsca dedykowanego sprawom Warszawy (jej przeszłości, sprawom obecnym i przyszłości). Bądźcie na bieżąco i polubcie Pawilon na Fb!

Na zdjęciach poniżej widzicie:

• Pawilon Warszawa w obiektywie Rafała Motyla
  • Spotkanie o Miejscach aktywności lokalnej
  • Kilka zdjęć ze szkoleń o Programie Wzmacnienia Wspólnoty Lokalnej, które odbyły się w dzielnicach
  • Wizytę studentów z Wolontariatu Badawczego w CKSie