Warszawa Lokalna

Warszawa Lokalna

Miejsca aktywności lokalnej – pracowite wakacje!

opublikowano: 2016-08-11 11:01, zwlodarczyk

 

Miejsca aktywności lokalnej (MAL) to miejsca różnego typu, które realizują ideę otwartości na społeczność lokalną - sprzyjają realizowaniu pomysłów mieszkańców, nawiązywaniu sąsiedzkich relacji oraz aktywnemu spędzaniu czasu wolnego w najbliższym otoczeniu.

 

Pomimo wakacji wiele miejsc aktywności lokalnej aktywnie działa, oferując mieszkańcom spędzającym lato w mieście, wiele ciekawych możliwości i atrakcji.  W Centrum Społecznym PACA właśnie rozstrzygnięto II edycję minigrantów, w Praskiej Światotece organizowane są sąsiedzkie śniadania, a w 3 pokojach z kuchnią dołączyć można do sąsiedzkiej grupy Nordic Walking. A to tylko ułamek tego, w co można zaangażować się w warszawskich MAL-ach!

 

Chcesz sprawdzić czy w Twojej okolicy działa takie miejsce? Od końca czerwca na naszej stronie http://inicjatywa.um.warszawa.pl/siecmal dostępna jest baza warszawskich miejsc aktywności lokalnej, w której znaleźć można miejsca, które wspierają lokalne działania mieszkańców – np. udostępniają bezpłatnie im swoją przestrzeń, sprzęt, pomagają promować lokalne wydarzenia.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej o idei MAL? 17 sierpnia (środa) w godzinach 17.30-19.30 zapraszamy na kolejny letni dyżur urzędników w ramach cyklu CKS „na dokładkę”. Tym razem porozmawiamy właśnie o warszawskich miejscach aktywności lokalnej. Po co mieszkańcom takie miejsca? Co można w nich robić? Jak otwierać lokalne instytucje na społeczność lokalną? Czym różni się miejsce aktywności lokalnej od domu sąsiedzkiego? Dyżur odbędzie się w Pawilonie Warszawa (Marszałkowska 105, przy stacji metra Świętokrzyska).

 

Dla organizacji pozarządowych zajmujących się dialogiem i partycypacją ważna może być informacja o właśnie ogłoszonym przez Dzielnicę Wola konkursie. Po uruchomieniu w tym roku już 2 MAL-i – Klubu przy Młynarskiej 35a i tzw. Piaskownicy, dzielnica szykuje się do otwarcia nowego miejsca na Ulrychowie.  Właśnie ogłoszony otwarty konkurs ofert dotyczy przygotowania jeszcze w tym roku (!) diagnozy potrzeb mieszkańców Ulrychowa i partycypacyjnie wypracowania z nimi rekomendacji dot. prowadzenia MAL w lokalu przy ul. Olbrachta 9. Termin składania ofert: 31 sierpnia. Ogłoszenie konkursowe znajduje się TU

 

Ale nie tylko Wola wspiera rozwój MAL. Do końca czerwca trwały konsultacje społeczne 1-go miejsca aktywności lokalnej na Ursynowie, które ruszy w 2017 roku na ul. Kłobuckiej 14 (Osiedle Wyczółki). Przygotowania do uruchomienia nowych MAL trwają także m.in. na Mokotowie, Bemowie i Pradze-Północ.

 

A już po wakacjach ruszy cykl spotkań i szkoleń dla przedstawicieli MAL z całej Warszawy. Więcej informacji już niedługo!

 

Aby być na bieżąco z aktualnościami ze świata warszawskich miejsc aktywności lokalnej zachęcamy do odwiedzania  zakładki „MAL-aktualności” oraz do śledzenia profilu https://www.facebook.com/Warszawa.pozarzadowa

 

(na zdjęciu poniżej zajęcia z zumby w Praskiej Światotece)