Jak wspierać i rozwijać warszawskie działania lokalne? [PODSUMOWANIE...

opublikowano: 2015-08-12 16:34, zwlodarczyk

Jak wspierać i rozwijać warszawskie działania lokalne? [PODSUMOWANIE SPOTKANIA]

Miasto od lat wspiera organizacje pozarządowe, za których pośrednictwem mieszkańcy działają na rzecz Warszawy. Ostatnio rośnie jednak potrzeba wsparcia także niezrzeszonych mieszkańców chcących działać na swoich podwórkach, w swoich dzielnicach.

Na przeciw tym potrzebom wychodzi Centrum Komunikacji Społecznej, które do końca 2015 roku ogłosi dwa konkursy: jeden na wspieranie organizacji pozarządowych (kontynuację  SCWO Stołecznego Centrum Współpracy Obywatelskiej) oraz drugi, na wspieranie warszawskich działań lokalnych oraz prowadzenie centrum wspierania lokalności (Warsztatu, pl. Konstytucji 4).

11 sierpnia 2015 roku  w Warsztacie Warszawskim (pl. Konstytucji 4) odbyło się spotkanie otwarte "Jak wspierać i rozwijać warszawskie działania lokalne?”. Pomimo upałów przyszło na nie ok. 50 osób, mieszkańców niezrzeszonych i działaczy organizacji pozarządowych. Przez ponad dwie godziny wspólnie zastanawialiśmy się jakiego wsparcia potrzeba działającym lokalnie mieszkańcom.

Podczas spotkania uczestnicy pracowali w 4 grupach tematycznych odzwierciedlających 4 główne obszary, w których wspierane będą warszawskie działania lokalne:

1. Wspieranie oddolnych działań sąsiedzkich
  2. Wspieranie rozwoju miejsc aktywności lokalnej
  3. Wspieranie partnerstw lokalnych i otwierania się na otoczenie lokalnych instytucji
  4. Wsparcie i promowanie narzędzi współpracy mieszkańców i Miasta

Efektem spotkania jest zbiór refleksji mieszkańców oraz członków organizacji pozarządowych na temat problemów, z jakimi stykają się działający lokalnie mieszkańcy, a także  rekomendacje do otwartego konkursu ofert dla organizacji pozarządowych, który ogłoszony zostanie na jesieni 2015 roku.

Podsumowanie spotkania do pobrania w załączniku poniżej.

Wszystkim uczestnikom spotkania gorąco dziękujemy!

Pliki do ściągnięcia

1. Podsumowanie spotkania "Jak wspierać warszawskie działania lokalne" 11.08.2015 (plik: Jak wspierać działania lokalne. Podsumowanie spotkania 11.08.2015.pdf, rozmiar pliku: 467.3 KB)