Czwartkowe spotkania przy stolikach

opublikowano: 2017-08-14 13:59, a.matan

Udostępnione przechodniom przez m.st. Warszawę turkusowe stoliki i krzesła cieszą się zainteresowaniem  - wiele osób zatrzymuje się przy nich, by odpocząć przed wyruszeniem
w dalszą drogę po Trakcie Królewskim. Przed Polską Akademią Nauk, pracownicy Archiwum PAN postanowili wykorzystać ich obecność i dzielić się wiedzą varsavianistyczną
z przechodniami.

Można więc przysiąść przy stolikach i posłuchać jak badacze opowiadają o Warszawie, w sposób ciekawy i popularyzatorski. Spotkania przed PAN odbywają się latem w każdy czwartek, o godz. 15.00.

Ciekawy mini wykład o Krakowskim Przedmieściu przedstawił 10 sierpnia dr Tomasz Lerski. Przypominał rolę takich architektów jak Marconi czy Fontana w nadawaniu kształtu Krakowskiemu Przedmieściu. Mówił o fundatorach słynnych budowli, pełnych m.in. bogato wyposażonych dziełami sztuki sal paradnych: Zamoyskich, Czapskich, Tyszkiewiczów, Karasiu, Staszicu, Radziejowskim… Opowiadał o dziejach Kościoła św. Krzyża, kamienicy Pod Messalką, salonie Chopinów i wielu innych osobliwościach traktu.

Już 17 sierpnia dowiemy się więcej o kabaretach dawnej Warszawy, o których opowie Anna Mieszkowska. Tydzień później 24 sierpnia wystąpi dr hab. Hanna Krajewska zdradzając ciekawostki dotyczące pałacu Staszica i postaci fundatora budowli. W ostatni czwartek sierpnia, 31, sylwetkę Marii Skłodowskiej-Curie – warszawianki i paryżanki, przybliży Małgorzata Sobieszczak-Marciniak.

Wykłady są otwarte i bezpłatne dla wszystkich zainteresowanych. Na pierwszy z nich przybyła mieszkanka Warszawy, Anna Starzewska, która wraz ze znajomą zgłosiła do budżetu partycypacyjnego projekt ustawienia stolików w Śródmieściu, zrealizowany oraz wzbogacony o dodatkowe lokalizacje przez  m.st. Warszawę. Stoliki znajdują się obecnie przed PAN, przed Domem Spotkań z Historią, a ściślej – pomnikiem Bolesława Prusa. Kolejne lokalizacje znajdują się przed kościołem św. Anny, przed Muzeum Warszawy na Rynku Starego Miasta oraz przed Centrum Wielokulturowym na pl. Hallera.