Warszawa Lokalna

Warszawa Lokalna

Aleja Sportów Miejskich - sport, kultura i Twoje pomysły!

opublikowano: 2014-07-28 12:03, zwlodarczyk

Aleja Sportów Miejskich to wielofunkcyjna przestrzeń publiczna na Bemowie. Można tam znaleźć ściankę do wspinaczki, skatepark, wielofunkcyjne boisko, kino plenerowe, kawiarnię, strefę breakdance i fitness, podest do tańca, boules, siłownię plenerową, plac zabaw i parkour.

Aleja Sportów Miejskich to wielofunkcyjna przestrzeń publiczna na Bemowie, stworzona z inicjatywy władz Dzielnicy przez twórców Skweru Sportów Miejskich, kolektyw architektów, socjologów i sportowców. Można tam znaleźć ściankę do wspinaczki, skatepark, wielofunkcyjne boisko, kino plenerowe, podest do tańca, maty do tańca ulicznego, przestrzeń do treningów fitness, boules, siłownię plenerową, plac zabaw i strefę parkour. Użytkownicy Alei mogą codziennie skorzystać z zajęć przygotowanych przez animatorów oraz zgłosić swoje propozycje dzięki Generatorowi Pomysłów.

JAK POWSTAŁA
Zanim Aleja została zaprojektowana i zbudowana, mieszkańcy Bemowa mogli zdecydować nie tylko o tym, co się na niej znajdzie, ale również o tym, gdzie powstanie. W ankiecie dotyczącej lokalizacji wzięło udział ponad 5000 osób, ponad 2300 uzupełniło ankietę dotyczącą programu funkcjonalno-użytkowego. Przeprowadzono proces partycypacyjnego projektowania przestrzeni - warsztaty architektów i socjologów z mieszkańcami i architektami oraz szereg merytyrocznych konsultacji ze sportowcami przez cały okres projektowania.

DLA KOGO?
Najważniejszym założeniem Alei jest jej międzypokoleniowy charakter. Korzystają z niej wszyscy, niezależnie od wieku, płci i stopnia sprawności fizycznej. Mieszkańcy, którzy nie uprawiają żadnego sportu, mogą skorzystać z oferty kawiarni (w trakcie tworzenia), przeczytać książkę z biblioteki społecznościowej, odpocząć na trawie lub wziąć udział w wydarzeniu kulturalnym. W programie mieszkańcy Bemowa mogą znaleźć m.in. kino plenerowe, koncerty, kolacje sąsiedzkie, różnego rodzaju warsztaty i turnieje w dyscyplinach nie wymagających dużej sprawności fizycznej. Aleja nie jest przeznaczona wyłącznie dla dzieci – dorośli i seniorzy mają możliwość spędzenia wolnego czasu w dobrze zaprojektowanej przestrzeni publicznej.

JAK DZIAŁA?
Aleja Sportów Miejskich jest dostępna całą dobę, siedem dni w tygodniu. Animatorzy są dostępni codziennie od godziny 10.00 do 21.00. Lista zajęć jest aktualizowana na stronie internetowej oraz profilach na portalach społecznościowych. Każdy użytkownik Alei może otrzymywać bezpłatny newsletter.

CZY KAŻDY MOŻE ZGŁASZAĆ POMYSŁY?
Tak. Dzięki Generatorowi Pomysłów mieszkańcy Bemowa, jak i całej Warszawy mogą zgłaszać własne propozycje zajęć, warsztatów, wydarzeń, koncertów i projektów. Z generatora można skorzystać na stronie internetowej: http://aleja.bemowo.waw.pl/generator

Aleja jest miejscem aktywności lokalnej – angażuje społeczność, stwarza możliwość bezpłatnego korzystania z przestrzeni publicznej, uczy mechanizmów partycypacyjnych.