Warszawa Lokalna

Warszawa Lokalna

Dzień Sąsiada 2014

opublikowano: 2014-05-22 11:17, mkuszewski old

Fête des voisins czyli Dzień Sąsiada na stałe wpisał się w kalendarz warszawskich wydarzeń. Pochodzące z Francji międzynarodowe święto, obchodzone jest już w 30 europejskich krajach w tym aż w 27 z Unii Europejskiej.

Dzień Sąsiada kalendarzowo przypada na ostatni wtorek maja, jednak w Polsce najczęściej jest obchodzony w pierwszy weekend następujący po tej dacie. W tym roku najwięcej wydarzeń przypada w weekend 31 maja – 1 czerwca, jednak w tym roku chęć do organizowania dnia sąsiada zgłosiło ponad 50 sąsiedztw, cześć z nich postanowiło zorganizować swoje wydarzenie w innych terminach. Dzięki temu zabiegowi mieszkańcy różnych części Warszawy będą mogli gościć się wzajemnie na swoich imprezach.
Dzień Sąsiada jest świętem międzynarodowym mimo to nie ma jednolitego planu, przebiegu czy też grafiku. Każde z sąsiedztwo może zaproponować aktywności i na swój własny sposób urządzić obchody tego radosnego dnia. Dzień Sąsiada to najczęściej różnego rodzaju pikniki, poczęstunki, sąsiedzkie zabawy, pchle targi, warsztaty a możliwości są ograniczone tylko przez wyobraźnie mieszkańców. Warto więc zainteresować się co dzieje się w „moim sąsiedztwie” na co się przygotować, co warto ze sobą zabrać np. jeśli ktoś piecze wyśmienite ciasteczka czemu nie podzielić się nimi ze swoimi sąsiadami.
Spis wszystkich zarejestrowanych punktów znajduje się w katalogu punktów sąsiedzkich.

Warszawski Dzień Sąsiada organizowany jest przez CAL (Q-Ruch Sąsiedzki) w ramach projektu Stołeczne Centrum Współpracy Obywatelskiej współfinansowanego przez m.st. Warszawę.